język / language / 語言: /
Strona główna

Aktualności

ad-left

Nominacja Filmu „Chiny: Kolebka herbaty” do Polskich Nagród Filmowych – Orły 2016

02 / 02 / 2016
Nominacja Filmu „Chiny: Kolebka herbaty” do Polskich Nagród Filmowych – Orły 2016

Chiny: Kolebka Herbaty kandydatem do Nagrody

Polskiej Akademii Filmowej – Orły 2016

Film Chiny: Kolebka herbaty w reżyserii Remigiusza Jakubowskiego kandyduje do Polskich Nagród Filmowych – Orły 2016, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Ten unikatowy i bardzo pouczający obraz opowiada o fenomenie cywilizacji: piątym chińskim wynalazku – herbacie. Na kanwie dziejów herbaty autor dokumentu przybliża kulturowy, duchowy i gospodarczy rozwój Państwa Środka, od czasów starożytnych do współczesności. Kolebka herbaty to również perfekcyjne studium społeczeństwa chińskiego na przestrzeni wieków oraz pierwsze w Europie i najprawdopodobniej w świecie całościowe ujęcie tematyki kultury herbaty.

Przesłanie filmu jest jednak o wiele bardziej uniwersalne niż tylko ujęcie historii Chin przez pryzmat dziejów państwa i losów ludzi, którzy od blisko pięciu tysięcy lat wiążą swój los z liśćmi zielonego krzewu. Reżyser, twórca o wyjątkowej wrażliwości na piękno przyrody , doświadczony zarówno przez życiowe wzloty i osobiste dramaty, jak mało kto potrafi docenić symbiozę człowieka z naturą i duchowy wymiar egzystencji. Ową kroplę deszczu wyłaniającą się z pustki i czysty powiew wiatru, który może przynieść światu korzyść zarówno teraz jak i w przyszłości. A ta korzyść to ponowne odkrycie natury człowieka jako miejsca spokoju we własnym „ja”.

Pełnometrażowy film dokumentalny Chiny: Kolebka herbaty to także bardzo udana i praktyczna próba zwrócenia uwagi na konieczność dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu. Pomostem zintensyfikowania tego dialogu i bliższego poznania się społeczeństw może być właśnie kultura herbaty.

Przesłanie filmu znakomicie uzupełniają zdjęcia Mieczysława Chudzika, uwypuklające piękno przyrody Państwa Środka.

Niezależnie od końcowego wyniku głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej dobrze stało się, że Chiny: Kolebka herbaty, zaznacza swoją obecność w polskiej dokumentalistyce. Jest to bowiem film o niekonwencjonalnym sposobie i formie ujęcia tematów bardzo bliskich każdemu człowiekowi, poczynając od wezwania do ochrony Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury …,do zastanowienia się nad wymiarem duchowym egzystencji człowieka , przy każdym – na pozór nic nie znaczącym – łyku herbaty.
Być może przesłanie filmu nie przez wszystkich zostanie zaakceptowane lecz warto było podjąć tę próbę i wskazać obszary definiujące sens i wartości egzystencji człowieka oraz dialogu międzykulturowego, które dalekie są od zawiłości polityki.

A. Gatner